Stage Times For Electric Picnic – All You Need To Know

Avatar
0
29

The stage times for the Main Stage, Other Voices, Body & Soul and Rankin’s Wood for Electric Picnic were revealed this week – here’s all you need to know to plan your trip to Stradbally!

The upcoming acts set to play Electric Picnic this year prove to be epic, and with the release of stage times for the Main Stage, Other Voices, Body & Soul and Rankin’s Wood, attendees will have a tough decision in choosing which acts they plan on going to this weekend. With over 50,000 people heading to Stradbally this Friday, the much anticipated festival has exceeded in the number of fans attending over the years, making it the most popular and critically acclaimed festival in Ireland thus far.

Check out the exclusive stage times guaranteed to blow your mind this weekend from the 31st of August- 2nd of September:

MAIN STAGE

FRIDAY

10.40pm-midnight – Kendrick Lamar
9-10pm – Walking on Cars
7.30-8.30pm – Chvrches
6-7pm – Ash
5-5.30pm – Brand New Friend

SATURDAY
12.15-1.30am – Massive Attack
10.30-11.30pm – NERD
8.45-9.45pm – Dua Lipa
7-8pm – Gavin James
5.15-6.15pm – Mavis Staples
3.30-4.30pm – Gomez
1.45-2.45pm– Hudson Taylor

SUNDAY

10.30pm-midnight – The Prodigy
8.45-9.45pm – Picture This
7-8pm – George Ezra
5.30-6.30pm – Nile Rodgers & Chic
4.15-5pm – Garbage
2.30-3.30pm – Inner Circle
1-2pm – Dublin Gospel Choir

OTHER VOICES

FRIDAY

10.30-11.10pm – David Kitt
9.30-10pm – Special guest
8.20-9pm – Seamus Fogarty
7.10-7.50pm – David Keenan
6.10-6.40pm – Dowry
5.10-5.40pm – The Murder Capital
4-4.40pm – Booka Brass

SATURDAY

11.50pm-12.40am – Kojaque
10.30-11.20pm – Jafaris
9.30-10pm – TBC
8.30-9pm – Special guest
7-7.40pm – whenyoung
5.50-6.30pm – Stella Donnelly
4.40-5.20pm – Soak
3.30-4.10pm – Halo Maud
2.30-3pm – Special guest
1.30-2pm – Inhaler

SUNDAY

9.45-10.25pm – Kormac + ICO
8.20-9pm – Columbia Mills
7.20-7.50pm – TBC
6.20-6.50pm – Gwenno
5.10-5.50pm – Lost Brothers
4-4.40pm – Ye Vagabonds

BODY AND SOUL

FRIDAY

2.45-3.45am – Bon Voyage
1.15-2.15am – Bitch Falcon
11.45-12.45pm – Super Extra Bonus Party
10.15-11.15pm – Bad Bones
8.45-9.45pm – The Brummies
7.15-8.15pm – Roe
6-6.45pm – Paddy Hanna
5-5.30pm – Hvmmingbyrd

SATURDAY

2.30-3.30am – Youngr
midnight-1am – Ryan Vail
10.45-11.30pm – Gundelach
9.15-10pm – Halo Maud
8-8.45pm – The Modern Strangers
6.45-7.30pm – Laoise
5.30-6.15pm – Pillow Queens
4.15-5pm – Lilla Vargen
3-3.45pm – O Emperor
1.45-2.30pm – Slow Place Like Home
12.45-1.15pm – Tracy Bruen
12.15-12.45pm – The Blue Notes

SUNDAY

2.55-3.45am – Daithí
1.15-2.15am – RSAG
midnight-12.45am – Hak Baker
10.45-11.30pm – Soulé
9.30-10.15pm – Ruby Empress
8.15-9pm – Fontaines DC
7-7.45pm – David Keenan
5.45-6.30pm – James Canty
4.30-5.15pm – Barq
3.15-4pm – Oscar Jerome
2-2.45pm – Sleep Thieves
1-1.30pm – Orchic Collective

RANKIN’S WOOD

FRIDAY
8.30-9.45pm – 2FM Live: The Story of Hip Hop Part 3

SATURDAY

11pm-12.30am – Nina Kraviz
9.30-10.30pm – King Krule
8-9pm – Mount Kimbie
6.30-7.30pm – Tom Misch
5.15-6pm – Dermot Kennedy
4.00-4.45pm – Maggie Rogers
2.45 – 3.30pm – Mik Pyro
1.30-2pm – Laoise

SUNDAY

10.30pm-midnight – DJ Koze
9-10pm – Death Grips
7.30-8.30pm – The Blaze
6-7pm – Denis Sulta
4.45-5.30pm – Stefflon Don
3.30-4.15 pm– Wild Youth
2.30-3pm – Columbia Mills
1.30-2pm – Sorcha Richardson